Geneza „Ziemi planety ludzi”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Terre des Hommes, czyli Ziemia, planeta ludzi ukazała się po raz pierwszy w 1939 roku, tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Podobnie jak inne dzieła Saint-Exupery’ego oparta została w znacznej mierze na autentycznych przeżyciach autora. Wielki Francuz słynie do dziś nie tylko jako wybitny literat, ale również jako pionier lotnictwa. Ziemia, planeta ludzi składa się z ośmiu odrębnych i zatytułowanych części, osobnych opowiadań składających się w jedną całość.

Wszystkie doświadczenia zawodowe Saint-Exupery’ego znalazły swoje odbicie w Ziemi, planecie ludzi. Dzieło to powstało również jako wynik wieloletnich przemyśleń artysty, które stanowią kanwę dla filozoficznej treści dzieła. Utwór jeszcze w 1939 roku został nagrodzony Grand Prix du Roman Akademii Francuskiej.
Ziemia, planeta ludzi została zadedykowana Henrykowi Guillaumet, koledze „Saint Exa” z czasów pracy w Towarzystwie Latecoere. Czytelnik ma okazję poznać tę postać już na pierwszych stronach utworu. Widzimy Guillaumeta dającego dobre rady Saint-Exupery’emu przed jego pierwszym lotem na trasie Tuluza – Casablanca. Później widzimy Henryka Guillaumet jako cudem ocalałego katastrofę w Andach.
Ziemia, planeta ludzi to dzieło trudne do jednoznacznego sklasyfikowania gatunkowego. Pojawiają się w nim bowiem elementy powieści, eseju, pamiętnika, reportażu, czy traktatu filozoficznego. Zbigniew Bieńkowski pisze: (…) największa książka Saint-Exupery’ego jest opowieścią, esejem, poematem i traktatem filozoficznym zarazem. Tutaj Saint-Exupery stawia problem człowieka – maszyny – planety, a więc człowieka – cywilizacji – świata.

Magazyn „Outside” uznał Ziemię, planetę ludzi za najlepszą książkę przygodową w historii, a „National Geographic Adventure” umieścił ją na trzecim miejscu na liście stu największych dzieł o takiej właśnie tematyce.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Antoine de Saint-Exupéry - życiorys
2  Bohaterowie „Ziemi, planety ludzi”
3  Problematyka „Ziemi, planety ludzi”Komentarze
artykuł / utwór: Geneza „Ziemi planety ludzi”    Tagi: