Bohaterowie „Ziemi, planety ludzi” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na szczególną uwagę zasługują piloci opisani przez Saint-Exupery’ego - jednego z nich. Autor nakreślił środowisko lotników niemal jako greckich bogów:
Podniosłem kołnierz palta i obnosiłem młodą żarliwość wśród nie podejrzewających niczego przechodniów. Z moją tajemnicą w sercu ocierałem się dumnie o nie znanych mi ludzi. Ci barbarzyńcy nie wiedzieli o moim istnieniu, ale to właśnie mnie powierzą o świcie, wraz z workami listów i paczek, swoje zmartwienia i porywy. W moje ręce złożą swoje nadzieje. Otulony paltem, stawiałem opiekuńcze kroki wśród ludzi, którzy nic nie wiedzieli o mojej troskliwości.
Zupełnie inaczej autor wypowiada się o urzędniku, który według niego nie żył prawdziwym życiem:
Zbudowałeś swój spokój zalewając cementem, jak termity, wszystkie wyloty i wzloty do światła. Zwinąłeś się w kłębek w sowim bezpieczeństwie mieszczańskim, w swoich nawykach, w dławiącym rytuale życia na prowincji, wzniosłeś ten skromny szaniec przeciwko wiatrom, przypływom i gwiazdom. Nie chcesz przejmować się wielkimi problemami, dość trudu kosztuje cię już wysiłek, by zapomnieć swoją kondycję człowieka.


Należy wspomnieć o koleżeńskich relacjach, jakie panują między nimi. Lotnicy są w stanie nieść sobie nawzajem pomoc nie bacząc na niesprzyjające warunki. Zawsze w napięciu czekają na bezpieczny powrót kolegów z trasy, a w razie czego są w stanie narazić własne życie podczas poszukiwań. Między nimi panują ścisłe zażyłości międzyludzkie, które dodatkowo cementuję grupę. To właśnie piloci są stawiani za wzór do naśladowania dla wszelkich zrzeszeń zawodowych. Właśnie te utworzone relacje międzyludzkie stanowią sens naszej pracy, ponieważ wzbogacają nas jako ludzi w sposób duchowy. Autor krytycznie wypowiada się o pogoni za pieniądzem: Pracując jedynie dla materialnego bogacenia się budujemy sami sobie klatkę. Zamykamy się w niej samotni z pieniędzmi rozsypującymi się na popiół, które nie dają nam nic, dla czego warto byłoby żyć.

Saint-Exupery wypowiada się również na temat miłości koleżeńskiej, którą pojmuje jako jednomyślność i dążenie do wspólnego celu:
Dopiero wtedy oddychamy, kiedy jesteśmy związani z naszymi braćmi wspólnym celem znajdującym się poza nami, a doświadczenie uczy, że kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku. Kolegami są tylko ci, którzy związani jedną liną wspinają się na ten sam szczyt.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ziemia, planeta ludzi – streszczenie
2  Geneza „Ziemi planety ludzi”
3  Ziemia planeta ludzi - cytatyKomentarze: Bohaterowie „Ziemi, planety ludzi”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: